czwartek, 5 kwietnia 2012

Badania diagnostyczne małżonków.


 Witajcie .Dzisiaj porozmawiamy o badaniach ,które są niezbędne w zdiagnozowaniu przyczyny niepłodności.

Nadzieja ma skrzydła, przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów, która nigdy nie ustaje, a jej najsłodsze dźwięki słychać nawet podczas wichury.

Badania mężczyzn.

Jednym z ważniejszych badań u mężczyzn jest badanie nasienia, które ma na celu ocenę liczby plemników i ich zdolności do poruszania się.
Można również wykonać test PC na wrogość śluzu, który polega na pobraniu śluzu szyjkowego w kilka godzin po stosunku, który później zostanie poddany specjalnej ekspertyzie.Gdy plemniki nie ruszają się może to oznaczać, że śluz jest zbyt gęsty lub działa na nie niszcząco .
Wazografia , czyli badanie radiologiczne męskich narządów płciowych, może wykryć przeszkodę w drogach wyprowadzających nasienie .Czasem konieczne bywa wykonanie biopsji jąder.

Badania kobiet

Zazwyczaj w fazie początkowej korzysta się z tzw.testów owulacyjnych, które wskazują okres przed owulacyjny i okres najbliższy owulacji.
Inne badania hormonalne wykonuje się w odpowiednich okresach cyklu miesiączkowego w celu ocenienia poziomu hormonów płciowych we krwi mających ogromne znaczenie w poczęciu dziecka.

Przedstawię wam dwa niezwykle ważne hormony płciowe FSH (folitropina) i LH (lutropina) 

FSH (folitropina) stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajniku   i LH (lutropina) stymuluje wytwarzanie androgenów w jajniku (androstendionu i testosteronu).

Badanie FSH wraz z badaniem estradiolu ( hormonu który wytwarzany jest w jajnikach w rozwijających się przed owulacja pecherzykach Graafa.) wykonuje się w celu określenia tzw rezerwy jajnikowej.  FSH E2 i LH przeprowadza się jednocześnie między 2 a 5 dniem cyklu.



 Estradiol pobudza gruczoły szyjki macicy do produkcji charakterystycznego śluzu , ktory pozwala na wędrowanie plemników przez szyjkę macicy i ich dotarcie do komórki jajowej.Kiedy plemniki nie dotrą do komórki jajowej i nie dojdzie do zapłodnienia  poziom estradiolu i progesteronu zaczyna się obniżać w około 7 dni po owulacji. Następuje złuszczenie się błony śluzowej macicy na skutek czego dochodzi do krwawienia miesiączkowego miedzy 11-16 dniem  po owulacji. 


Normy hormonów
FSH: 3-12 mIU/ml
LH: 2-13 mIU/ml
E2-3 dzień cyklu: <75 pg/ml (poziomy niższe są lepsze do stymulacji, podwyższony poziom oznaczać obecność torbieli lub obniżoną rezerwę jajnikową.
ok. 2 doby przed owulacją: >=200 pg/ml (norma na jeden dojrzały pęcherzyk)
6-8 dzień po owulacji: >=100 pg/ml

 Interpretacja wyniku FSH
< 3 mIU/ml niewydolność przysadki
 9-12 mIU/ml obniżona rezerwa jajnikowa
12-18 mIU/ml wyczerpująca się rezerwa jajnikowa, trudna stymulacja owulacji
> 18 mIU/ml stymulacja owulacji bardzo trudna, a często niemożliwa, prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo małe.

FSH w stosunku do LH
Istotny jest stosunek stężeń obu gonadotropin. W przypadku prawidłowego cyklu stosunek LH:FSH jest bliski 1, w niewydolności przysadki ulega zmniejszeniu poniżej 0,6, a w zespole policystycznych jajników (PCOS) wzrasta powyżej 1,5.

Poprzez badanie USG kobiecych narządów płciowych , można wykryć pewne nieprawidłowości w obrębie miednicy mniejszej np.mięśniaki  (guzki) czy polipy w macicy,które mogą utrudniać zajście w ciąże.

HISTEROSALPINGOGRAFIA (HSG) badanie radiologiczne mające na celu uwidocznienie jamy macicy i jajowodów.Jej odmianą jest histerografia, która jest ograniczona jedynie do obrazowania jamy macicy. Badanie polega na wprowadzeniu do jamy macicy środka cieniującego za pomocą specjalnej strzykawki. Podczas podawania środek kontrastowy stopniowo wypełnia jamę macicy, jajowód i następnie dostaje się do jamy otrzewnej.
Badanie to pozwala diagnozować nieprawidłowości budowy macicy i jajowodów. Jest badaniem pierwszego rzutu w diagnostyce  niedrożności jajowodów, mogącej być przyczyną niepłodności.Nie da się nim wykryć takich patologii jak endometrioza czy zrosty około przydatkowe, które również mogą być przyczyną niepłodności.



cdn..........

HISTEROSKOPIA  jest zabiegiem endoskopowym . Może być zarówno zabiegiem diagnostycznym jak i leczniczym. Podczas tego zabiegu ocenia się kanał szyjki macicy, jamę macicy oraz ujście jajowodów a co za tym idzie obecność w jamie macicy tworów np.  polipy, mięśniaki czy zrosty. Także bardzo przydatna w ocenie wad anatomicznych takich jak  dwu drożność macicy czy obecność przegrody. W trakcie zabiegu lekarz może dokonać mniejszych zabiegów naprawczych  jak usunięcie polipa czy mięśniaka lub przecięcie przegrody. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym i  trwa ok 30 minut. Polega na umiejscowieniu  przyrządu zwanego histeroskopem w kanale szyjki macicy i wprowadzeniu do jej wnętrza mikronarzędzi za pomocą których ginekolog pobiera wycinki śluzówki do badania histopatologicznego. Histeroskop podłączony jest do monitora, który przekazuje obraz rejestrowany przez kamerę.

Ja osobiście polecam badanie USG metodą SIS czyli  SONOCHISTEROGRAFIA Cel badanie jest identyczny jak przy HSG tyle, że mniej inwazyjny.W czasie tego badania podczas diagnozy USG macicy do jej jamy podawana jest niewielka ilość soli fizjologicznej. Badanie wykonywane jest szybko i bezboleśnie.Metoda 2D odnosi się tylko do osi długiej i krótkiej. USG 3D oferuje przekrój czołowy, strzałkowy, poprzeczny i wyraźne oddzielenie mięśniówki od błony śluzowej.


Inną metodą diagnostyczną jest LAPAROSKOPIA. Za pomocą przyrządu podobnego do histeroskopu  po wprowadzeniu do jamy brzusznej przez małe nacięcie ogląda się wnętrze macicy, jajowody i jajniki. Podczas tego badania lekarz może wykonać różnorodne zabiegi ginekologiczne, np. wyłuszczenie torbieli jajników czy mięśniaków macicy.Laparoskopia pomaga również zdiagnozować i leczyć zabiegowo takie choroby, jak:
  • endometriozę
  • poronienia;
  • złośliwe nowotwory jajników;
  • bezpłodność kobiecą;
  • mięśniaki macicy;
  • ziarnicę złośliwą (choroba Hodgkina).
BADANIA OBOJGA PARTNERÓW

Jeśli zachodzi podejrzenie wrodzonych schorzeń,uniemożliwiających zajście w ciąże, może być konieczne wykonanie badań chromosomalnych.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz